close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
آزمایش کار فیزیک1 (حرکت سقوط آزاد اجسام)
صفحه اصلی فروشگاه نقشه سایت خوراک کارت شارژ-پرداخت قبض
تبلیغات
محصول پرفروش فروشگاه
Title
بلوتوث مودم اینترنتی
قیمت : 18.000 تومان
خرید پستی
توضیحات محصول
دستگاه بلوتوث فوق با برد ۱۰۰ متری دستگاهی بسیار عالی برای استفاده دوستانی که حوصله وصل کردن گوشی رو به کامپیوتر ندارند و یا اینکه نرم افزار مربوط به نصب گوشی رو ندارن با این دستکاه به راحتی میتونن هم فایل روی گوشیشون کپی کنن هم از روی گوشی روی کامپیوترشون .شاید شما با افراد زیادی سرو کار داشته باشید و بخواهید از کامپیوترتون براشون فایلی رو ارسال کنید و یا بگیرید شما که نمیتونید گوشی همه رو رویه دستگاهتون نصب کنید شما با این دستگاه میتونید به راحتی با همه ارتباط بر قرار کنید موفق باشید.
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 55 کل نظرات : 117 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 2 تعداد اعضا : 61 ● آمار بازدید بازدید امروز : 102 بازدید دیروز : 444
آرشیو
صفحات جداگانه
لینک های دوستان

پیشنهادهای ویژه

آزمایش کار فیزیک1 (حرکت سقوط آزاد اجسام)

m.exp
20:8
بازدید : 18968

 

 

حرکت سقوط آزاد اجسام

تاريخ انجام آزمايش:9/8/1392

 

 

هدف آزمايش :

تعيين شتاب گرانش با استفاده از سقوط آزاد اجسام

وسايل آزمايش :

 

 

 

1. دستگاه سقوط آزاد

 

2. منبع تغذيه

 

3. کرنومتر الکتريکی

 

4. منبع تغذيه

 

5. گلوله آهنی

 

6. سيم های رابط

 

7. خط كش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


تئوری آزمايش : 1

 

ديد کلی

 

هنگامی که جسمی از ارتفاعی رها شود، شتاب می‌گيرد و سرعتش از مقدار صفر افزايش می يابد. جالب توجه است که در خلا ، تمامی اجسام از قبيل سنگ ، پر ،قطرات باران و ذرات گرد و غبار بطور يکنواخت شتاب می‌گيرند و باهم به زمين می‌رسند. اين قاعده صرفا به دليل مقاومت هوا در مقابل سقوط اجسام ، که اثر آن بر «پر» مؤثرتر از اثر آن بر سنگ است، در زندگی روزمره که در محيط خلأ صورت نمی‌گيرد، صادق نيست.

 

شتاب حرکت سقوط آزاد

 

شتاب سقوط آزاد اجسام در خلا به طبيعت جسم بستگی ندارد. بلکه فقط به محل جسم بستگی دارد. اين شتاب ثابت است و مقدار آن با شتاب گرانشی که با علامت g نشان داده می‌شود، برابر است که آن هم تحت عنوان شتاب ثقلی مطرح است و مقدار آن بر روی زمين برابر 9.8m/s2 می‌باشد.

 

سقوط آزاد چيست؟

 

برای اينکه سنگی آزادانه سقوط کند، لازم نيست که شما آنرا در امتداد قائم رها کنيد. می توانيد سنگ را به طرف بالا ، پايين يا به اطراف پرتاب کنيد. به محض اينکه سنگ در هر جهتی اختياری از دست شما رها شود، سقوط آزاد خواهد کرد. اگر سنگی را در امتداد قائم به طرف بالا با سرعت 25m/sپرتاب کنيد ، چون شتاب به سمت پايين و در خلاف جهت سرعت است، سنگ بايستی در نقطه اوج حرکتش متوقف شده و برگردد. چون در حالت پايين آمدن شتاب در جهت حرکت است، سنگ سرعت می‌گيرد. اگر جسم در حال سکون ، خيلی سبک و يا سطح آن تخت باشد و يا اينکه از فاصله خيلی دور سقوط کرده باشد، مقاومت هوا قابل توجه می‌شود و شتاب جاذبه زمين در چنين حالتی متغير می‌باشد.

 

آزمايش ساده

 

فرض کنيد شخصی در پشت بام خانه ايستاده و توپی را درراستای افق پرتاب می‌کند. توپ بدون هيچگونه سرعتی در راستای قائم ، از دست شخص رها می‌شود. اما ، نيروی گرانشی اجازه نمی‌دهد که اين وضعيت ادامه يابد. توپ بعد از رها شدن از دست شخص رها می‌شود. اما ، نيروی گرانشی اجازه نمی‌دهد که اين وضعيت ادامه يابد. توپ بعد از رها شدن از دست شخص با شتاب 9.8 m/s2 به طرف پايين سرعت می‌گيرد و چون حرکت در امتداد قائم يک حرکت با شتاب يکنواخت است که از صفر شروع شده است، می‌توانيم از مجموعه معادلات استاندارد حرکت با شتاب ثابت استفاده کنيم.

 

معادلات حرکت سقوط آزاد

 

· معادله مکان حرکت سقوط آزاد جسم بر حسب زمان يک معادله سهمی شکل است که نقطه ماکزيمم (قله) سهمی در نقطه اوج جسم می‌باشد:

 

y = -gt2/2 + V0t

 


در اين معادله Y مکان جسم ، t زمان ، g شتاب جاذبه زمين و V0 سرعت اوليه جسم می‌باشد.

 

· معادله سرعت حرکت سقوط آزاد بر حسب زمان يک معادله خطی است که تا نقطه اوج شيب خط منفی و حرکت کند شونده و از آن زمان به بعد حرکت شتابدار تند شونده با شيب مثبت می‌باشد:

 

V = -gt + V0

 


در اين معادله V سرعت حرکت جسم می‌باشد.

 

· معادله شتاب حرکت سقوط آزاد جسم مستقل از زمان بوده و در نزديکی سطح زمين مقداری ثابت است و مقدار آن با دقت بالايی با شتاب گرانشی بر روی سطح زمين برابر است. a = g = 9.8 m/s2

 

· معادله نيرو در اين حرکت همانند شتاب مستقل از زمان بوده و با نيروی وزن جسم برابر است:

 

F = ma = mg =9.8 m/s2

  

· معادله مستقل از زمان حرکت سقوط آزاد :
در اين معادله سرعت اوليه و نهايی ، ارتفاع سقوط و شتاب جاذبه در غياب زمان به هم مربوط می‌شوند:

 

V2 - V02= -2gy

 

 

 

مسايل کاربردی سقوط آزاد

 

از اين نوع حرکت و معادلاتش در توجيه حرکت جسم افتان ، پرتاب موشک ، حرکت پرتابی ، حرکت گلوله توپ ، صعود و فرود هواپيما ، حرکت نوسانی سيستم جرم و فنر آويزان و غيره که هر کدام يا خودشان کاربردهای علمی پديده‌اند و يا مکانيزم عملشان اين حرکت را در خود دارد و جهت کنترل و داشتن سيستمی پايدار با بازده بالا از مفاهيم و معادلات اين حرکت در آنها استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روش انجام آزمايش :

 

 

 

 

 

 

 

کرنومتر را به برق وصل و دستگاه را روشن کنيد . قرقره بالای آن ، خاصيت آهنربايی پيدا و گلوله آهنی را جذب می کند ارتفاع سقوط عبارت است از فاصله زير گلوله تا روی صفحه قطع و وصل ، طول آنرا توسط خط کش مدرجی که روی پايه نصب شده است به دست آوريد.

 

دکمه شروع کرنومتر را را فشار دهيد ، جريان برق قطع و گلوله سقوط می کند درست در همان زمان کرنومتر شروع به کار می کند ، گلوله پس ازطی مسافت به صفحه برخورد و کرنومتر را متوقف می کند ، زمان سقوط را کرنومتر نشان می دهد

 

گلوله ي آهني ارتفاع را در طي مي كند .حال مي توان از طريق فرمول y =-gt2/2 + V0t مقدار شتاب گرانش زمين را بدست آورد:

 

 

 

آزمايش بدست آوردن شتاب گرانش زمين را بدون استفاده از دستگاه وبا كرنمتر دستي انجام مي دهيم.بدين منظور گلوله را از ارتفاع از سطح زمين رها مي كنيم و مدت زمان سقوط را اندازه مي گيريم . اين زمان برابر 0.65 ثانيه مي باشد . دوباره با استفاده از فرمول شتاب گرانش زمين را بدست مي آوريم :

 

y =-gt2/2 + V0t

همچنین فایل در دو فرمت pdfوdoc برای استفاده کاربران در زیر قابل دانلود می باشد

دانلود فایل با فرمت doc

دانلود فایل با فرمت pdf

 

 


برچسب ها :
مطالب مرتبط
دانلود رزومه انگلیسی دانشجویی
دانلود جزوه ی روش های انتگرال گیری
جزوه کارگاه عمومی(جوشکاری)
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
ورود به سایت
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
چای سبز تیما ( جديد )
دیگری نیازی نیست با رژیم های لاغری سخت نگران سلامت سیستم دفاعی بدن همچنین پوست خود باشید. شما به راحتی می توانید با خرید چای لاغری در عرض 1 ماه 3 الی 7 کیلو چربی سوزی کنید و وزن کم کنید.تحقیقات نشان می دهد که چای سبز علاوه بر اینکه برای تناسب اندام و لاغری مفید واقع شده است استفاده از این گیاه لاغری موجب آرامش و کاهش استرس خواهد بود. چای لاغری با طعم دلنشین و مطبوع لیمو لاغری را تضمین خواهد کرد. چای سبز نه تنها عوارض ناشی از محصولات لاغری دیگر را نخواهد داشت بلکه شما، به راحتی می توانید با استغاده روزانه 3 لیوان چای سبز احتمال امراض قلبی را کاهش دهید.
YOUR ADS
آچار همه کاره Snap n Grip
با این آچار می توانید هر چیزی که میخواهید را به راحتی هر چه تمام تر باز کنید.از شیر آب و شوفاژ گرفته تا مهره های خیلی ریز. بهترین وسیله برای تعمیر کاران با این وسیله دیگر شما نیاز به حمل و نگهداری آچار های دیگر ندارید.
YOUR ADS
RB:Code_Popup